Aktualności
Nabór uczniów w roku 2019/2020
Patron
Dyrekcja
Pedagog/Psycholog
Kadra Pedagogiczna
Samorząd Uczniowski
Rodzice
Oddziały szkolne
Dokumenty
Kalendarz roku szkolnego
Plan pracy
Plan zajęć
Zajęcia pozalekcyjne
Biblioteka
Świetlica
Miesięczne menu
Koło teatralne
Wolontariat
Innowacje pedagogiczne
Osiągnięcia szkoły
Sport
Galeria
Kontakt
"Wrota Sukcesu" w obiektywie
EFS
Koronowo-Senden 15-lat wymiany
Koronowo - Senden 15-lat wymiany
Napisał Administrator   

wymiana.jpg

Kliknij aby powiększyć
thumb_img20190301wa0000.jpg

 ---------------------------------------------------------------------------------------

WYMIANA  2004     

     W 2004 roku odbyła się polsko - niemiecka wymiana młodzieży Koronowo - Senden. Koronowo gościło kilkunastoosobową grupę nauczycieli z Niemiec. Podczas roboczego spotkania przedstawiono i omówiono najważniejsze cele ewentualnej współpracy. Najważniejszym z nich ma być wymiana grup młodzieży z polskich i niemieckich podobnych typów szkół. Goście byli w Bydgoszczy i Toruniu. Odwiedzili Klub Żeglarski "Wind" oraz Ośrodek Jeździectwa "Deresz" w Nowym Dworze. Zwiedzili również koronowskie szkoły i zapoznali się z systemem kształcenia. Strona polska została zaproszona do Senden. Gmina Senden leży w Północnej Nadrenii - Westfalii, wielkością porównywalna jest z gminą Koronowo i też ma charakter rolniczy. W Senden zawiązało się stowarzyszenie "Deutsch - Polonische Begegnung", które za cel postanowiło sobie nawiązanie kontaktów z podobną gmina na terenie Polski. Pomogły i kontakty prywatne między nauczycielkami: p. A. Baumgart (germanistką z koronowskiego Zespołu Szkół Licealnych) i p. G. Brandd z Senden.
---------------------------------------------------------------------------------------
WYMIANA  2005
     Grupa polskich uczniów, którzy odwiedzili Senden w 2005 roku, liczyła 16 osób. Zostali oni przyjęci bardzo ciepło i serdecznie. Młodzież niemiecka, jak i władze oświatowe i samorządowe dołożyli wszelkich starań, aby wszyscy czuli się jak w domu. Celem pobytu jest nie tylko poznawanie nowych, młodych ludzi, ale także zwiedzanie okolicy, poznawanie kultury regionu, korzystanie ze ośrodków sportowo - rekreacyjnych. Ważne jest również to, że nasza młodzież może zaznajomić się z programem nauczania w szkołach niemieckich. Przede wszystkim jest to jednak okazja do podszlifowania języka niemieckiego.
GALERIA

---------------------------------------------------------------------------------------
WYMIANA  2006
     To już następna, trzecia wymiana. W odwiedziny do Senden pojechała kolejna grupa młodzieży z naszej gminy. Podobnie, jak w latach poprzednich mieli oni okazję poznać rówieśników zza Odry, ich rodziny oraz w pełni wykorzystać czas na integrację i poznawanie kultury Nadrenii - Westfalii.
    Gmina Senden, podobnie jak nasza gmina jest terenem rolniczym i drobnych przedsiębiorstw. Warto więc zapoznać się z podobieństwami i różnicami jakie panują na tych terenach.
---------------------------------------------------------------------------------------
WYMIANA  2007
     Wymiana Koronowo - Senden odbyła się w dniach od 16 do 24 marca 2007 roku. Opiekunem młodzieży była p. J. Felczykowska - Youmbi i p. A. Baumgart. Do Senden polscy uczniowie przybyli w godzinach popołudniowych. Tego dnia dano uczniom czas na zaaklimatyzowanie się i zapoznanie ze swoimi "rodzinami". Następnego dnia odbyły się zajęcia sportowe w pobliskiej hali gimnastycznej. Kolejny cały dzień uczniowie spędzili w towarzystwie swoich rodzin, z którymi mogli lepiej poznać zwyczaje panujące w niemieckich rodzinach. 19 marca odbyła się wizyta w ratuszu, gdzie spotkano się z władzami miasta. Następnie uczniowie pracowali w grupach, a po obiedzie prezentowali wyniki swoich prac. W następnym dniu młodzież miała przyjemność uczestniczyć w zajęciach szkolnych, a następnie wyjechać do Munster, aby zwiedzić tam m.in. gotycki ratusz i stary bazar. Kolejnego dnia uczniowie wyjechali do Berlina. Tam wzięli udział w posiedzeniu Bundestagu czyli niemieckiej izby Parlamentu. W przedostatni dzień wymiany młodzież zwiedziła cały Berlin, w tym Bramę Brandenburską, Mur berliński, Kolumnę Zwycięstwa oraz Muzeum Pergamonu.
GALERIA

---------------------------------------------------------------------------------------
WYMIANA  2008
     Opiekunem wymiany była p. J. Felczykowska - Youmbi. Podczas tej wizyty uczniowie zwiedzili szkołę w Senden, gdzie uczestniczyli w prowadzonych zajęciach, a także relaksowali się na basenie "Cabrio". Ponadto w trakcie trwania wizyty u zachodnich sąsiadów uczestnicy zwiedzili m. in. katedrę w Kolonii i Zegar astronomiczny w Munster. Nie obyło się także bez dnia, w którym uczniowie mogli spędzić czas ze swoimi rodzinami. Był też czas na sport i zabawę.
---------------------------------------------------------------------------------------
WYMIANA  2009
     W dniach 12-19 września 2009 roku w rodzinach uczniów koronowskich szkół gościli uczniowie szkół niemieckich Senden (partnerska gmina Koronowa). Koronowska młodzież razem z opiekunami powitała swoich rówieśników na lotnisku w Gdańsku. Zwiedzili Gdańsk, Sopot, Malbork i Toruń. Pogoda sprzyjała wycieczkom i aktywności sportowej na świeżym powietrzu.
     Dni upływały również na zwiedzaniu Koronowa i okolic oraz sąsiedniej Bydgoszczy. Rejsy statkiem po Zalewie Koronowskim, wspólne grilowanie i gry sportowe na terenie jak zawsze gościnnego Klubu Żeglarskiego "Wind" oraz kurs tańca "Latino" pomagały w nawiązywaniu przyjaźni. Młodzież niemiecka razem z partnerami polskimi uczestniczyła w zajęciach lekcyjnych. Mieszane zespoły sporo napracowały się również rozwiązując test o Koronowie. Opłacało się, nagrody były przepyszne. Prawdziwy szturm przeżyły koronowskie lodziarnie i cukiernie. Uczniowie z apetytem zajadali się lodami i słodkościami, a opiekunowie poważnie obawiali się o kondycje ich żołądków i gardeł.
     Pobytowi w Koronowie towarzyszyła również krótka wizyta w ratuszu. Uczniowie niemieccy często podkreślali gościnność i serdeczność polskich rodzin, które poza obowiązującym programem organizowały w różny sposób czas i rozrywkę dla swoich gości. Pożegnanie nie obyło się bez łez. Rewizyta polskich uczniów w Senden zaplanowana na kolejny rok.
---------------------------------------------------------------------------------------
WYMIANA  2010
     W dniach od 19 do 27 listopada 2010 roku młodzież z Koronowa gościła w Senden. Po dotarciu na miejsce wszyscy udali się do rodzin niemieckich, z którymi spędzili cały weekend. W poniedziałek odwiedzili szkołę, biorąc udział w zajęciach. Po skończonej wizycie udali się do Kletterhalle (ścianka wspinaczkowa), gdzie dobrze się bawili przez resztę popołudnia. We wtorek pojechali do Munster, najpiękniejszego miasta w Niemczech. Zwiedzali tam piękne, zabytkowe kościoły. W środę uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych, a resztę dnia przeznaczyli na zwiedzanie zamku w Ludinghausen. Kolejnego dnia młodzież pojechała do Bremen, gdzie zwiedzali niezwykłe muzeum, w którym większość rzeczy można dotknąć oraz przetestować. Piątek był dniem szkolnym, a także ostatnim dniem spędzonym w niemieckich rodzinach.
     Dzięki temu pobytowi, koronowska młodzież nie tylko wiele mogła zwiedzić, ale także miała możliwość podszlifować znajomość języków: niemieckiego i angielskiego.

---------------------------------------------------------------------------------------
WYMIANA  2011
     Osiem lat już mija od rozpoczęcia wymiany młodzieżowej z udziałem Koronowa i gminy Senden. Na przełomie lutego i marca 2011 roku, uczniowie z Niemiec kolejny raz spędzili u nas tydzień. Grupa z Koronowa wybrała się po młodzież do Gdańska. Spędzili tam jeden dzień, spacerując po nadmorskim mieście. Następnego dnia udali się z wizytą do Burmistrza Koronowa p. Stanisława Gliszczyńskiego. Później dla relaksu młodzież miała wolny czas dla siebie. Kolejnego dnia rówieśnicy zza Odry zagościli w Gimnazjum nr 1. Po wizycie w szkole cała grupa pojechała do Bydgoszczy zwiedzać starówkę, a potem miło spędzili czas w kręgielni i na zakupach w Galerii Pomorskiej. Ostatnie trzy dni wymiany młodzież spędziła w Warszawie. Zwiedzali tam najciekawsze ulice stolicy, Łazienki, spacerowali Traktem Królewskim. Gościli na Starym Mieście, Krakowskim Przedmieściu i w Zamku Królewskim. Zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego i Getta Warszawskiego. Jednym z najciekawszych punktów pobytu w stolicy okazała się wizyta w Sejmie. O pracy w tym urzędzie opowiadał młodzieży poseł A. Walkowiak. Cała grupa została zaproszona na obiad do Domu Poselskiego.
GALERIA

---------------------------------------------------------------------------------------
WYMIANA  2012
     Rok później kolejny raz zagościła u nas młodzież z Senden. Było to w połowie czerwca. Przyjęliśmy ich z otwartymi rękami. Koronowscy uczniowie przygotowali dla nich wiele atrakcji, aby uczniowie z Senden co roku chętnie do nas przyjeżdżali. Zupełnie na początku całej wymiany młodzież udała się z wizytą do Ratusza na spotkanie z Burmistrzem. Zwiedzali koronowski rynek, na którym miło spędzali czas. Wieczorem odbyło się wspólne grillowanie w pobliskim Romanowie oraz rejs po Zalewie Koronowskim. Następnego dnia udali się do Malborka, zwiedzając zamek oraz do Trójmiasta, gdzie spacerowali z przewodnikiem po Sopocie. Jedną z atrakcji miasta było wejście na Molo. Kolejnego dnia młodzież odwiedziła nas w szkole. Bardzo miło było nam poznać uczniów z Senden. Po południu grupa pojechała zwiedzać Bydgoszcz. odbył się spacer po Starym Mieście i Wyspie Młyńskiej. Jednak chyba największą atrakcja okazał się piątkowy dzień. Zaplanowano zwiedzanie Torunia. Po południu nasza koronowska grupa młodzieży zorganizowała rówieśnikom z Senden wyjazd na Barbarkę - park linowy. Ostatnie dwa dni to czas wolny dla młodzieży. W tym czasie rodzice mogli zorganizować czas swoim dzieciom i podopiecznym z Niemiec.

---------------------------------------------------------------------------------------
WYMIANA  2013
     Tego roku do Senden wyjechało 25 uczniów z koronowskich szkół. Była to już dziewiąta wymiana młodzieży w ramach współpracy Gminy Koronowo i Senden. Podczas ośmiu wspólnie spędzonych dni, uczniom zagwarantowano mnóstwo atrakcji przygotowanych przez stronę niemiecką. Nasza młodzież podczas wymiany poznaje historię i kulturę Niemiec. Nawiązuje przyjaźń i szlifuje umiejętności językowe. Weekend, jak co roku uczniowie spędzali w niemieckich rodzinach, w których poznawali życie codzienne, kulturę, obyczaje i tradycje. Wszyscy byli zadowoleni z gościnności gospodarzy. Nie zabrakło także atrakcji sportowych. Była to trzygodzinna wspinaczka na ściankach wspinaczkowych "Kletterhalle Big Wall". Zorganizowano także dwie wycieczki do Kolonii i Munster. W Kolonii zwiedzali słynną katedrę "Kolner Dom", natomiast w "mieście rowerów" zabytki. Uczniowie mieli także okazję gościć w starym zamku Vischering z 1271 roku. W zamku tym mieści się muzeum Munsterlandu, a w nim wystawa dla dzieci poświęcona rycerzom.
GALERIA

---------------------------------------------------------------------------------------
WYMIANA  2014
     W dniach od 6.03 do 11.03.2014 roku doszło do kolejnej wymiany młodzieży. Wizyta przebiegała według następującego programu:
6.03 (czwartek) Przylot gości z Polski do Dortmundu, a następnie przyjazd z lotniska do Senden i zakwaterowanie w rodzinach.
7.03 (piątek) Udział w zajęciach szkolnych, wyjazd do Munster i zwiedzanie miasta. Spacer nad jeziorem Aa, czas wolny.
8.03 (sobota) Pobyt na Basenie Cabrio i pływanie.
9.03 (niedziela) Dzień spędzony w rodzinach niemieckich.
10.03 (poniedziałek) Udział w zajęciach szkolnych oraz spotkanie z Burmistrzem w Ratuszu.
11.03 (wtorek) Podróż do Berlina, a następnie zwiedzanie Bundestagu.
12.03 (środa) Zwiedzanie Ratusza, Wieży telewizyjnej, Hackesche Hofe, wyspy muzeów i Bundesrat'u.
13.03 (czwartek) Wspólne śniadanie pożegnalne. Wyjazd uczniów do Polski, uczniów niemieckich do Senden.

---------------------------------------------------------------------------------------
WYMIANA  2015
     Jak co roku, tak i bieżącym, już po raz 11 odbyła się polsko-niemiecka wymiana młodzieży Koronowo-Senden. Wymiana trwała od 5 do 13 marca 2015 roku. W tym roku udział brało w niej w sumie 21 uczniów: 14 z Gimnazjum nr 1, 7 z Zespołu Szkół Licealnych w Koronowie. Opiekunami były dwie nauczycielki języka niemieckiego z Gimnazjum: p. Justyna Felczykowska-Youmbi i p. Karolina Myk-Szczepińska oraz nauczyciel matematyki z ZSL p. Paweł Baran. Podczas 8 wspólnie spędzonych dni, uczniowie mieli mnóstwo atrakcji przygotowanych w programie przez stronę niemiecką.
     Przebywali na basenie "Cabrio" (basen z otwieranym dachem), odbyli spacer po gminie Senden, mieli okazję obserwować proces lekcyjny niemieckich uczniów, przebywając w szkołach na różnych zajęciach. Nie zabrakło także akcentów sportowych jak trzygodzinna przygoda na ściankach wspinaczkowych "Klettern Big Wall" czy wspólna gra w kręgle. Zorganizowano dwie wycieczki: do Kolonii, gdzie zwiedzaliśmy słynną katedrę "Kölner Dom", oraz do "miasta rowerów" - Münster, gdzie miało miejsce zwiedzanie zabytków i poznawanie historii miasta. Nowym punktem programu było także zwiedzanie muzeum dinozaurów.
     Weekend jak co roku uczniowie spędzali w rodzinach, w których poznawali życie codzienne, kulturę, obyczaje i tradycję rodzin niemieckich. Po 8 wspólnie spędzonych dniach, wszyscy wrócili bardzo zadowoleni z gościnności rodzin niemieckich, a przede wszystkim z podszkolonych umiejętności posługiwania się językiem niemieckim i angielskim. Uczniowie z Koronowa, już nie mogą doczekać się swoich niemieckich partnerów w Polsce. Rewizyta planowana jest bowiem na 8 czerwca br.

     W dniach 8-15 czerwca 2015r. odbyła się rewizyta niemieckich uczniów z gminy Senden w naszym mieście. Uczniowie z gimnazjum i szkoły średniej gościli w domach uczniów naszych koronowskich szkół. W programie zaplanowano dużo ciekawych atrakcji. W ciągu tygodnia odbyło się zwiedzanie Gdańska i Sopotu, wyjazd do Warszawy, wspólne grillowanie w zaprzyjaźnionym klubie żeglarskim Wind w Koronowie oraz wyjazd do Bydgoszczy na kręgle i zwiedzanie miasta. Grupy polska i niemiecka miały też okazję integrować się w domach swoich przyjaciół spędzając dwa dni w rodzinach, poznając kulturę, obyczaje i życie codzienne w Polsce.
     Kolejna 11 już wymiana polsko-niemiecka, zakończyła się trzydniowym pobytem w Warszawie, gdzie uczniowie mieli okazję zwiedzać Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Sejm. Z Warszawy też grupa niemiecka udała się w drogę powrotną do Senden.

---------------------------------------------------------------------------------------
WYMIANA  2016
     Już po raz dwunasty odbyła się polsko-niemiecka wymiana młodzieży  Koronowo-Senden. W tym roku udział w niej wzięło w sumie 17 uczniów:  15 z Gimnazjum nr 1 oraz 2 z Gimnazjum AWANS i liceum w Koronowie.  Młodzież spędziła w Niemczech w sumie 8 dni pod opieką germanistek z Gimnazjum nr 1 – Karoliny Myk-Szczepińskiej oraz Justyny Felczykowskiej-Youmbi. Jak co roku na koronowską młodzież czekało mnóstwo atrakcji.  W samym Senden uczniowie odwiedzili basen „Cabrio” z otwieranym dachem, uczestniczyli w lekcjach swoich niemieckich kolegów, przebywając w szkole na różnych zajęciach,  odbyli spacer krajoznawczy po mieście Senden, uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami gminy w ratuszu oraz zorganizowano też dla nich wycieczkę do miasta Münster, gdzie zwiedzaliśmy i poznawaliśmy historię. Weekend uczniowie jak co roku spędzili tylko w rodzinach, które zatroszczyły się i zorganizowały dla swoich podopiecznych dodatkowy program i atrakcje. Co niektórzy mieli też okazję wyjazdu do Holandii. Po 5 dniach spędzonych w Senden obie grupy udały się do Berlina. Tam czekały na nas kolejne atrakcje ujęte w programie wymiany polsko-niemieckiej. Mieliśmy okazję zobaczyć najważniejsze zabytki stolicy Niemiec, m.in. Parlament Niemiecki, Bramę Brandenburską, wieżę telewizyjną, Plac Aleksandra, mur berliński, katedrę berlińską na wyspie muzeów, kolumnę zwycięstwa, Sony Center, i Check point Charly -  jedno z najbardziej znanych przejść granicznych między NRD a Berlinem Zachodnim w czasie zimnej wojny oraz Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma. Wszyscy uczniowie wrócili do Polski bardzo zadowoleni z gościnności swoich gospodarzy, z atrakcji jakie na nich czekały, a przede wszystkim z podszkolonych umiejętności posługiwania się językiem niemieckim i angielskim. Rewizyta gości niemieckich zaplanowana jest na czerwiec tego roku.

     W dniach 10-17 czerwca 2016r. odbyła się rewizyta niemieckich uczniów z gminy Senden w naszym mieście. Uczniowie z gimnazjum i szkoły średniej gościli w domach uczniów naszych koronowskich szkół. W programie zaplanowano dużo ciekawych atrakcji. W ciągu tygodnia odbyło się zwiedzanie Gdańska, przy okazji odbioru uczniów niemieckich z lotniska, wyjazd do Torunia, miasta pierników, gdzie miało miejsce zapoznanie się z historią i zabytkami architektury Torunia, integracja z uczniami biorącymi udział w międzyszkolnej wymianie młodzieży Koronowo - Senden, wspólne grillowanie w Rożnie Stopka, do którego wyjazd zorganizowany był i połączony z wycieczką rowerową. Przy okazji można było zaprezentować i pochwalić się nowymi trasami rowerowymi oraz pięknymi malowniczymi zakątkami naszego miasteczka. Odbył się też wyjazd do Bydgoszczy na kręgle i zwiedzanie miasta, pięknej wyspy młyńskiej i starego rynku. Grupy polska i niemiecka miały tez okazję integrować się w domach swoich przyjaciół spędzając dwa dni w rodzinach podczas weekendu, poznając kulturę, obyczaje i życie codzienne w Polsce.

---------------------------------------------------------------------------------------
WYMIANA  2017
     Już po raz trzynasty odbyła się polsko - niemiecka wymiana młodzieży  Koronowo - Senden. W tym roku wizyta młodzieży z Koronowa trwała w dniach od 2 do 9 marca 2017 roku. W tegorocznej wymianie brało udział w sumie 22 uczniów: 21 z Gimnazjum nr 1 i 1 uczennica z Liceum Ogólnokształcącego w Koronowie. Opiekunami były dwie nauczycielki języka niemieckiego z Gimnazjum: p. Justyna Felczykowska-Youmbi i p. Karolina Myk-Szczepińska. Podczas 8 wspólnie spędzonych dni, uczniowie mieli mnóstwo atrakcji przygotowanych w programie przez stronę niemiecką. Jak co roku uczniowie przebywali na basenie "Cabrio" (basen z otwieranym dachem), odbyli spacer po gminie Senden, mieli okazję obserwować proces lekcyjny niemieckich uczniów, przebywając w szkołach na różnych zajęciach. Nie zabrakło także akcentów sportowych jak trzygodzinna przygoda na ściankach wspinaczkowych "Klettern Big Wall". Zorganizowano dwie wycieczki:
- Bremen, gdzie dodatkową atrakcją oprócz zwiedzania miasta była wizyta w muzeum nauki Uniwersum,
- Münster, gdzie miało miejsce zwiedzanie zabytków i poznawanie historii miasta, zwiedzanie muzeum dinozaurów.
   Weekend jak co roku uczniowie spędzali w rodzinach. Przez cały tydzień uczniowie poznawali życie codzienne, kulturę, obyczaje i tradycję rodzin niemieckich. Po wspólnie spędzonych dniach, wszyscy wrócili bardzo zadowoleni z gościnności rodzin niemieckich. Uczniowie podszkolili umiejętności posługiwania się językiem niemieckim i angielskim. Uczestnicy z Koronowa, już nie mogą doczekać się swoich niemieckich partnerów w Polsce. Wizyta uczniów niemieckich planowana jest na 27 maja br.
   W dniach 27 maja - 3 czerwca 2017 r. odbyła się rewizyta niemieckich uczniów z gminy Senden w naszym mieście. Uczniowie z gimnazjum i szkoły średniej gościli w domach uczniów szkół z Senden. W programie zaplanowano dużo ciekawych atrakcji. W ciągu tygodnia odbyło się zwiedzanie Gdańska i Sopotu, wyjazd do Warszawy, zwiedzanie Torunia oraz piesza wycieczka do Skansenu Rożen - Stopka. Grupy polska i niemiecka miały też okazję integrować się w domach swoich przyjaciół spędzając jeden dzień w rodzinach, poznając kulturę, obyczaje i życie codzienne w Polsce.
   Kolejna 13 już wymiana polsko - niemiecka, zakończyła się trzydniowym pobytem w Warszawie, gdzie uczniowie mieli okazję zwiedzać Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz podziwiać panoramę stolicy z Pałacu Kultury i Nauki.

---------------------------------------------------------------------------------------
WYMIANA  2018
    W dniach 2-9 marca 2018r. odbyła się polsko-niemiecka wymiana młodzieży Koronowo-Senden. Udział w niej wzięli uczniowie z koronowskich szkół. Jak co roku czekało na nich mnóstwo atrakcji. 
2.03 - Przybycie do Senden, wspólny obiad w szkole i zakwaterowanie w rodzinach, spacer po Senden.
3.03 - Dzień w rodzinach.
4.03 - Basen Cabrio, czas z rodzinami.
5.03 - Odjazd z dworca kolejowego w kierunku Kolonii, zwiedzanie miasta, Katedry Kolońskiej i Muzeum Czekolady, powrót do Senden.
6.03 - Udział w zajęciach szkolnych, przejazd autobusem do Münster, zwiedzanie miasta, wspólny obiad przy jeziorze Aasee i kręgle, czas z rodzinami.
7.03 - Przejazd autobusem do Papenburga i spacer po stoczni Meyerwerft, dalsza podróż do Groningen i spacer po mieście, powrót do Senden.
8.03 - Udział w zajęciach szkolnych, wizyta w ratuszu i spotkanie z burmistrzem Senden, wycieczka rowerowa do Davensbergu, swingolf i grillowanie.
9.03 - Wyjazd z Senden do Koronowa.


   W dniach 3 - 10 maja 2018r. odbyła się rewizyta niemieckich uczniów z gminy Senden w naszym mieście. W programie zaplanowano dużo ciekawych atrakcji. Oto program:
3.05 - Przejazd do Gdańska i zwiedzanie miasta z przewodnikiem, przejazd do Sopotu i spacer po molo, posiłek i powrót do Koronowa.
4.05 - Wyjazd do Torunia, wizyta w Żywym Muzeum Piernika, zwiedzanie miasta z przewodnikiem, powrót do Koronowa.
5.05 - Wspólne spotkanie, praca warsztatowo - konkursowa: budowanie wieży z papieru.
6.05 - Dzień spędzony w rodzinach.
7.05 - Udział w zajęciach szkolnych według planu, wyjazd do Żnina i przejazd kolejką wąskotorową do Biskupina, wspólny obiad, powrót do Koronowa.
8.05 - Udział w zajęciach szkolnych według planu, wizyta w ratuszu i spotkanie z burmistrzem, przejście do Pieczysk, wizyta w Wiosce Ginących Zawodów - warsztaty garncarskie, powrót do Koronowa.
9.05 - Udział w zajęciach szkolnych według planu, wyjazd do Bydgoszczy, wizyta w Muzeum Mydła i Historii Brudu, powrót do Koronowa.
10.05 - Wyjazd młodzieży do Senden.

---------------------------------------------------------------------------------------
WYMIANA  2019
    Już po raz piętnasty odbyła się polsko-niemiecka wymiana młodzieży Koronowo - Senden. W tym roku udział w niej wzięło w sumie 20 uczniów: 18 ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 1 oraz 2 z Liceum Ogólnokształcącego w Koronowie. Uczniowie spędzili w Niemczech w sumie 8 dni pod opieką germanistek z SP nr 1 - Karoliny Myk-Sczepińskiej oraz Justyny Felczykowskiej - Youmbi. Jak co roku na koronowską młodzież czekało mnóstwo atrakcji. W samym Senden uczniowie odwiedzili basen "Cabrio" z otwieranym dachem, uczestniczyli w lekcjach swoich niemieckich kolegów, przebywając w szkole na różnych zajęciach, odbyli spacer krajoznawczy po mieście Senden, uczstniczyli w spotkaniu z burmistrzem i przedstawicielami gminy w ratuszu. Zorganizowano też dla wszystkich wycieczkę do miasta rowerów Münster, gdzie zwiedzaliśmy i poznawaliśmy historię i zabytki miasta. Weekend uczniowie jak co roku spędzili tylko w rodzinach, które zatroszczyły się i zorganizowały dla swoich podopiecznych dodatkowy program i atrakcje. Co niektórzy mieli też okazję wyjazdu do Holandii. Po 5 dniach spędzonych w Senden obie grupy udały się do stolicy Niemiec - Berlina. Tam czekały nas kolejne atrakcje, ujęte w programie wymiany polsko - niemieckiej. Mieliśmy okazję zobaczyć najważniejsze zabytki stolicy Niemiec, m.in. Parlament Niemiecki, Bramę Brandenburską, wieżę telewizyjną, Plac Aleksandra, mur berliński, wyspę muzeów, kolumnę zwycięstwa, Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma oraz miejsce pamięci - Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Wszyscy uczniowie wrócili do Polski bardzo zadowoleni z gościnności swoich gospodarzy, z atrakcji jakie na nich czekały, zdobytą wiedzą historyczno - krajoznawczą, a przede wszystkim z podszkolonych umiejętności posługiwania się językiem niemieckim i angielskim. Rewizyta gości niemieckich zaplanowana jest na maj tego roku.


     W dniach 22-29 maja w Koronowie przebywała grupa 20 niemieckich uczniów wraz z nauczycielami w ramach rewizyty Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży. Już po raz 15 Koronowo gościło niemiecką grupę z partnerskiego miasta Senden. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz z Liceum Ogólnokształcącego w Koronowie spędzili w Polsce wraz ze swoimi partnerami w sumie 7 dni wypełnionych bardzo ciekawym programem. Jak co roku grupa niemiecka przyleciała do Gdańska, gdzie zaraz po ich odbiorze odbyło się zwiedzanie miasta z przewodnikiem oraz wizyta w Muzeum II Wojny Światowej. Następnego dnia udaliśmy się wszyscy do Miejsca Pamięci Zagłady - Obozu Koncentracyjnego w Sztutowie. Po przybliżeniu uczniom wspólnej historii, kolejnym punktem programu była wizyta w Bydgoszczy: w Manufakturze Słodyczy "Karmelowa Kraina", spacer po mieście i integracja przy kręglach. Nie zabrakło też aktywności fizycznej w postaci wyjazdu na Termy Maltańskie do Poznania. W poniedziałek z kolei cały dzień obie grupy spędziły w Toruniu, zwiedzając miasto wraz z przewodnikiem oraz miały możliwość wypiekać własne pierniki w Żywym Muzeum Piernika. Dwa dni w tygodniu uczniowie niemieccy mogli też zobaczyć jak przebiega nauka w polskiej szkole, podczas obecności na kilku wybranych lekcjach. Na zakończenie pobytu w Polsce gościliśmy w murach pięknej synagogi w Koronowie, gdzie odbyło się wspólne spotkanie z panem burmistrzem Patrykiem Mikołajewskim oraz władzami miasta. Pełni wrażeń, zadowoleni z pobytu w Polsce z gościnności i uprzejmości polskich rodzin, uczniowie niemieccy wraz z nauczycielami pożegnali się ze swoimi partnerami we wtorek w nocy. Odpowiedzialne za program i pobyt w Polsce grupy niemieckiej pani Karolina Myk-Szczepińska i Justyna Felczykowska-Youmbi zapowiadają już koleją edycję Wymiany Polsko-Niemieckiej w przyszłym roku, bowiem terminy zostały już ustalone. Zapraszamy do współpracy i uczestnictwa, bo naprawdę warto!


Relacja ze strony internetowej www.koronowo.pl

---------------------------------------------------------------------------------------

Ostatnia aktualizacja ( Monday, 03 June 2019 )

Grudzień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031